Skip to main content

IrlCPC 2010

The UCC ACM Student Chapter and the Dept. of Computer Science, University College Cork hosted the 1st annual Irish Collegiate Programming Contest (IrlCPC) on the Saturday 17th of April 2010.

Results

  • 1st Place - Team Kenny, DCU
  • 2nd Place - Forkbomb, UCC
  • 3rd Place - [FSZ]SLASHES, DIT
  • Joint 4th Place - Team RB, DCU
  • Joint 4th Place - BearFist, DIT

Photos

Photoset 1

http://4c.ucc.ie/~hsimonis/20100417/
Photographs taken by Helmut Simonis, 4C.

Photoset 2

http://www.flickr.com/photos/uccacm/
Photographs taken by Barry O’Sullivan and James Giller, UCC ACM Student Chapter.

Teams

Fourteen teams from six universities competed in IrlCPC’10. The full team list, in alphabetical order:

Team Name Third Level Institution Coach Team
BearFist Dublin Institute of Technology Brian Mac Namee Conor Dunne Brendan Marsh Zachary Davison
Carlow Gamers Institute of Technology, Carlow Joseph Kehoe Carl Lange Keith Cully Ciaran McCann
Forkbomb University College Cork Dr. Sabin Tabirca David Mc Carthy Brian Walsh Paul McGarry
【FSZ】SLASHES Dublin Institute of Technology Dr. Bryan Duggan Frank (JingGuang) Han Wenxin Shi Zhengshuai Lin
LEO University of Limerick John Nelson Ju Xiaoming Yang Yuwei Chen Xiongshuo
MPT Team University College Cork Dr. Sabin Tabirca Shane Walsh Jared Auty Ruairi Kenny
Team IceCream University of Limerick Chris Exton Sean Mooney Harry Haaren Marque Browne
Team Kenny Dublin City University Charlie Daly Owen Corrigan Kin Tang Paul Bunbury
Team RB Dublin City University Charlie Daly Eoghan Cotter Diarmaid McManus Lotta Mikkonen
The #Bashers Dublin Institute of Technology Mark Deegan Hugh Pearse Ross O’Neill Graham Hayes
The Von NUIM-man Group National University of Ireland, Maynooth Dr Philip Maguire Charles Crean Arran McCabe Donal Adams
Waistcoat University of Limerick Chris Exton Sacha Corcoran Colm Madigan Meghan Halton
WT Apps University of Limerick Chris Exton Seamus Ryan Stephen Carty Elaine Broderick
xkcd National University of Ireland, Maynooth Philip Maguire Al Grogan Ciara Dunne Paul Kavanagh

Competition Day Programme

During the competitive session teams had four hours to solve eight problems. The final competition day programme is given below.

Time Session
10.00 - 11.00 Registration and Welcome
11.00 - 12.30 Practise Session
12.30 - 14.00 Lunch
14.00 - 18.00 Competitive Session
18.00 - 19.30 Address by Student Chapter Chair, Results and Prize-giving